Faculties

Session 2019-2020

S.No. Teacher’s Name Designation / Subject Qualification
1 Shri Vinod Jain Principal M.sc. (Maths), M.Ed., DCS
2 Mrs.Swati Borgaonkar Head Mistress M.Sc,B.Ed

List of PGT Staff

Session 2019-2020

S.No. Teacher’s Name Designation / Subject Qualification
1 Mrs. Kirti Dubey Hindi M.A.(Hindi), (Sanskrit), B.Ed., L.L.B
2 Mrs. Archana Shukla Commerce M.Com., M.A.(English), B.Ed., M.B.A.
3 Mrs. Vaishali Urdhwareshe Chemistry M.Sc. (Chemistry), B.Ed., M.A. Education,CIG
4 Mrs. Ritu Tandon EnglishM.A.(English), B.Ed.
5 Mr. Ashwin Chourey MathsM.SC.(Maths)
6 Mrs. Akshya Sharma Physics B.E.(IT), B.Ed.
7 Mr. Nitesh Halduniya Physics BE(CSE),B.Ed
8 Mrs. Avanti Ghadge EconomicsMBA,B.Com,B.Ed
9 Mrs. Parul Purohit IP,CS,ITMCA,B.Sc(CS) B.Ed
10 Mr. Rajesh Parihar PE B.Com,B.Ed,M.Com
11 Ms.Ritika Soni EnglishMBA (HR & Mng.)
12 Mr. Ratnesh Sharma ChemistryM.Sc,B.Ed (HR & Mng.)
13Mrs. Ulka Dighe PE
B.Ped,MA

List of TGT Staff

Session 2019-2020

S.No. Teacher’s Name Designation / Subject Qualification
1 Mrs.Megha Kharote SanskritB.A.,B.Ed
2 Mrs. Pramila Ratnawat EnglishM.Phil,B.Sc(CS)hons,B.Ed
3 Mrs. Smita Pandey Science M.Sc., Bio Chemistry, PGDCA
4 Mrs. Garima BhusariSocial ScienceB.Sc, B.Ed
5 Mrs. Sangeeta ShihurkarScience,EnglishM.Sc, B.Ed
6 Mrs. Ruchi SoniComputer,EnglishMCM,BBA,B.Ed
7 Mrs. Sunita Pathak HindiM.A.,Eco.
8 Mrs. Bharti Sharma HindiM.A, B.Ed, B.PED
9 Ms.Krishna Dubey Social Science MA (History), BA
10 Mrs. Shweta Joshi  MathsM.Sc.(Maths), B.Ed.

List of Primary Staff

Session 2019-2020

S.No. Teacher’s Name Designation / Subject Qualification
1Smt. Anupama Khandekar PRTB.A. Montessori Trained
2 Smt. Jaya BhandariPRTM.A.(Eco.) B.Ed., N.C.C.(C)
3 Smt. Sandhya Lakkad PRTM.A.(Economics) B.Ed.
4 Smt. Supriya Kibe PRT B.Sc., B.Ed.
5 Mrs. Sarika Thanki PRT B.Sc., B.Ed.
6Mr. Sachin TayadeSports TeacherB.Com.
7Mrs. Vaidehi BakshiPRTB.Sc., B.Ed.
8 Mrs. Anjana KumarPRTB.Sc.,M.A.,B.Ed. Diploma in Yoga
9 Mrs. Swati JoshiPRTMA,M.Sc(IT)

List of Pre Primary Staff

Session 2019-2020

S.No. Teacher’s Name Designation / Subject Qualification
1 Smt. Vandana Sharma PPT M.H.Sc., M.A., M.Phil, B.Ed.
2 Mrs. Namita SawaitulPPTB.A., Montessory Trained, M.L.T.
3 Smt. Aruna Thorath PPT M.A.(Economics) , Montessory Trained

List of Activity Staff

Session 2019-2020

S.No. Teacher’s Name Designation / Subject Qualification
1 Mrs. Nisha PachorkarArt & Craft TeacherB.A., Diploma in Art& Craft
2 Mr. Nitin KhandekarMusic Teacher( Instrument)B.Com, B-Music
3 Mrs. Sunita JoreYoga Teacher (Part Time)M.Com, Diploma in Yoga
4 Mrs. Anjulata Soni.LibrarianB.Sc., B.Lib., M.Lib.
5 Ms.Diksha Singh BiasMusic TeacherMA(Vocal)
6 Ms. Akansha Singh BiasDance TeacherB.Com

OFFICE STAFF

1 Mr. Shreekant AhirraoAdministratorMPA,B.Com
2 Mrs. Vandana LattooAccoutantM.Com(Taxation) Diploma in computer Science
3 Manjari JoshiOffice Asst.B.Sc, DCS – Poly.
4 Mrs. Alka MhaleReceptionB.HSC, B.Ed
5Himanshu RamawatAcc Asst.M.Com.